e

Väävelmagnooliad

Martin Algus
Väävelmagnooliad

26

aprill

Eesti Näidendivõistluse 2013  2. preemia

Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemia 2014

Esietendus 24. oktoober 2014 ja uusverisoon 2016

in English find here

Etendusest lähemalt

Lavastus põhineb tõestisündinud loo ainetel. Karjäärinaine kandideerib veel paremale töökohale, kuid samal ajal veereb naise ellu invaliidist isa, kellest ta vaid lapsepõlvevägivalda mäletab. Elukaaslane toetab naise püüdlusi – nii veel paremat töökohta saada kui isa hooldamisest pääseda. Ja siis mees kaob, jättes naise üksi kaotatud karjäärivõimalusega ning vastamisi oma hädise isa ja lapsepõlvetraumadega. Tekst on napp, luuleline ja kujundlik – pigem poeesia kui olmerealism. Kuid tegevustik lavastaja pilgu läbi psühholoogiline triller – ja seda Polygonis juba osatakse! Oodata on taas mittetavapäraseid lahendusi ja ansambli muudab värvikirevaks juba kõnevõime kaotanud isa…
Martin Algus(s 1973) on täna premeerituim eesti näitekirjanik, olles võitnud kolm näidendivõistlust. Tema näidend „Kontakt“, mis võitis peapreemia rahvusvahelisel näidendivõistlusel „New Baltic Drama 2011“, esmalavastus Soomes, samuti on enne Eestit Soomes jõudnud lavale “Koobas”.Ta on vabakutseline näitleja, tõlkija ja näitekirjanik, kes kirjutab stsenaariume ja produtseerib TV sarju. Martin on Polygoni loomekogu liige.Ta on tõlkinud inglise ja vene keelest üle 25 näidendi ning võitnud maailma uudisdramaturgia jälgimise ja vahendamise eest Eesti Teatriliidu Kurtna-nimelise tõlkepreemia. Soovist tõlkimise kaudu Eesti lavale sobivat teksti leida sai varsti soov ise näidendeid kirjutada. Kirjutanud üle 11 algupärandi.
Fotod Mats Õun

Meediakajastused

Postimees – Egokeskse maailma võõrutusvahend

Kultuurileht “Sirp” – “Kurat täiendusõppel”

ERR Kultuuriuudised – Polygon teatris esietenduv “Väävelmagnooliad” räägib vägivallast ja andestusest

Psühholoogia Sinule – Kuidas sünnib ja sureb inimlikkus

ERR Kultuuriuudised – Tõnu Pedaru arvustus: Kolm põhjust lakke hüpata

TV3 Kolmeraudne – külas on Martin Algus, “Väävelmagnooliate” autor

Vikerraadio – Polygon Teater toob lavale “Väävelmagnooliad”

Eesti Teatri agentuur – Väävelmagnooliad

Delfi – Eero Spriit: mehel peaks ka olema õigus otsustada, kas ta saab isaks või mitte

Delfi – Intervjuu näitlejanna Karin Raskiga: koduvägivalla juures on kõige suuremaks murekohaks selle äratundmine

Delfi – Lavale jõuab Martin Alguse auhinnatud ja sotsiaalselt terav näidend “Väävelmagnooliad”

ERR – Tunnustatud näitekirjanik ja telesarjade tegija Martin Algus räägib näidendikuul kultuuriportaalile, kuidas kohaneda läheneva kaamoseajaga ning mispärast peaksid kõik ära vaatama tema kirjutatud teatritüki “Väävelmagnooliad.”

Näitlejate Liit – Juhhei! Esikani jäänud loetud nädal ja Näitlejate Liidu esimees kutsub teid taas teatrisse järgmiste sõnadega …

Elu24 – Igiammune tandem – Autor ja Lavastaja, igiammune vastuolu – Autor ja Lavastaja. Igiammune küsimus, et kellele siis jääb ikkagi viimane sõna – autorile või lavastajale?

ERR – “Meil ei tule ühtegi deprekat, meil ei tule ühtegi kunstikiibitsemist, ainult inimlikke lugusid. Ja mitte näitlejalt publikule, vaid inimeselt inimesele,” ütles Tohver ERR kultuuriuudistele

Elu24 – Eero Spriidil on Polygon Teatri uuslavastuses sõnatu roll

Facebook – Eesti Naise FB lehel käib piletimäng!

ERR – Tamur Tohver intervjuus ERR kultuuriuudistele: tegutseme põhimõttel inimeselt inimesele

Tallinna Tv – 7:47 katkend “Väävelmagnooliate” proovist, Tallinna TV saates “Nädal pealinnas”

Laulge kaasa!

Where is the justice in this world? The wicked make so much noice mother The righteous stay oddly still With no wisdom All of the riches in the world Leaves us poor tonight And strength is not without humility It’s weakness and untreatable disease And war is always the choice Of the chosen Who will not have to fight   /U2 – Bono and Luciano Pavarotti “Ave Maria”/ Writer(s) : Bono (lyrics), U2 (music)   Is it getting better? Or do you feel the same? Will it make it easier on you now? You got someone to blame You say One love One life When it’s one need In the night Too late Tonight To drag the past out into the light We’re one, but we’re not the same We get to carry each other carry each other One One love One blood One life You got to do what you should One life With each other Sisters, brothers One life But we’re not the same We get to Carry each other Carry each other One… Writer(s) : Bono (lyrics), U2 (music)

Arvan, et pole sedasorti inimene kes kõik oma emotsioonid kohe siia FB-sse üles laeb kuid nüüd tahan küll seda teha. Nimelt käisin Polygon Teatri esietendusel M. Alguse „Väävelmagnooliad“ Me kõik teame, et sellised sündmused ja situatsioonid mis antud etenduses lahti rulluvad pole pelgalt väljamõeldis vaid karm reaalsus, millest palju ei räägita ja kogejad soovivad meeleheitlikult oma mälupildist kustutada. Ja muidugi suurepärased osatäitmised, eriti Eero Spriit … no super!!! Sõnum mida lavastaja Tamur Johannes Tohver on püüdnud edasi anda võib meieni jõuda mitmel erineval moel kuid külmaks ei jäta see kedagi. Olgu siis selle tõestuseks vesised silmapaarid või etenduse lõpuosas publiku seas võimust võttev „nohuhoog“ mis sundis enamiku haarama taskurätiku järele. Kahtlustan, et seekord polnud süüdi ilmataat … Polygon Teater võtab julguse röövida teie elust paar tundi kuid annab vastu parema homse.

Helger Kavant

Käisime reedel esietendusel, kõnetas. Aitäh

Heikki Sal-Saller

Väävelmagnooliad. Liigutav teatrielamus ja milline näitlejatöö! Olen sõnatu! Minge teatrisse!

Katriin Jüriska

Suur aitäh, Martin Algus, Tamur Johannes Tohver, Karin Rask, Eero Spriit, Anti Kobin ja kogu Polygon teatri kollektiiv! Vaatasime just pojaga ja soovime, et seda näeksid kõik tõsised ja teatriarmastavad friigid üle maa! See tükk on täis inimlikkust, üllatusi ja elulähedust ning äratundmist! Suurepärane! Aitähaitähaitäh!

Jaak Vackermann

Tahtsin teid tänada super emotsiooni eest! Olen mitu korda Polygonis käinud, ja alati lahkunud sealt tundega, et tulen kindlasti tagasi. Neljapäeval, täiesti spontaanselt, otsustasime emaga kaema tulla “Väävelmagnooliad” etendust. Imeline! Lugu ise oli hea, kuid näitlejad ja see emotsioon ja professionaalsus millega lugu oli edasi kantud, oli võrratu! Eero Spriit oli fantastiline, liigutas väga. Pole ammu teatrist nii suure tundelamusega lahkunud olete imelised, aitäh!

Lilian Hiob