e

Lavastamine. Raamat

MILLEST

See on raamat teatrilavastaja loomingulisest kutsest, käsitöö põhitõdedest, näitleja ja lavastaja vahelise koostöö metoodikast, lavastuse ülesehitusest ja sellele tausta loovatest psühholoogilistest ning tajumuslikest nii teoreetilistest kui praktilistest teadmistest. Vaatamata oma kergele jutustamislaadile sisaldab ‘Lavastamine’ konkreetseid juhiseid, kuidas luua kandev ning kõnetav lavastus nii põhjaliku eeltöö läbi kui hiljem reaalses keerukas realiseerimisprotsessis. See on kaasaegne, värske pilguheit Stansilavski-põhisele lavastusloomele, kuid mitte ainult. ‘Lavastamine’ sobib samavõrd ka kaasaegse teatri lihtsalt tekstita või füüsilise teatri materjali loomeks, temas sisalduvad põhitõed on toeks ka improteatris, koreograaf-lavastajale tantsuteatris või lihsalt õhtuttäitva sündmuse läbimõtlemisel. ‘Lavastamine’ on jõukohane kõigile, kel on soov tegeleda teatrikunstiga ja oma sõnumi vormistamisega selles.

KELLELE

Sellest raamatust võiks tuge saada kõik need, kellele tundub lavastamine piisavalt põnev loomeala, et sellega tutvust teha. Lugemine ei eelda põhjalikke eelteadmisi, ehkki siin ei käsitleta eraldi teatrileksikoni põhimõistete olemust: kes on näitleja, kes autor, kes lavastaja, mis on teater, kuidas sünnib kujundus vms. Mistahes ala tudeng kuulub sellesse sihtrühma samahästi kui teatritudeng. Vajaminev sõnavara leiab selgituse samadel lehekülgedel ning põhjalikumat süvenemist sooviv lugeja leiab piisavalt laiendusi viidete näol.

SEEST LEIAD
  • milline on lavastaja kutse
  • kuidas leida materjali, mis on lavastuse kontseptsioon,
  • kuidas üles ehitada eksplikatsioon kui rajakaart,
  • kuidas luua meeskond, töö näitleja ja lavastusmeeskonnaga,
  • mida vajab prooviperiood ja etendus;
  • miks on vaja lavastajal produtsendioskuseid
  • milliseid juhtimisoskuseid ja isikuomadusi vajab lavastaja

Head kutselised kolleegid kogu maailmas leiavad ehk toredaid äratundmisi või ütlemisi, mis tekitavad terava vastureaktsiooni. Küllap lugeja selle kõik üles leiab- aitab enda elukogemus.

Lavastamine. Kursus

Kandideerimine avatud!

KUS JA  MILLAL: LOENGUD SEPT-NOV 2022, PRAKTIKA VALIKULISELT KUNI 25. AUG 2023!

Tule sellisena nagu oled, et õppida lavastamist- meil kõik on oodatud! Sa ei pea ootama pikisilmi ‘Lavastamine’ raamatu ilmumist – loe kursusest täpsemalt ning registreeri end juba septembris 2022 käivituvale lavastamise hübriidkursusesele!

Tõesti-tõesti, nii kummaline kui see ka ei tundu, loovalana sisaldab lavastamine päris palju iseseisvat mõttetööd, kirjutamist ja vahel ka visualiseerimist paberil (nt. sinu visioon lavakujundusest, kostüümist või ka hoopis sündmuste kõverast!). Sestap on lavastamist päris edukalt võimalik õppida kõigepealt teoreetiliselt ja kaugõppena (ja vast ka pisut edasi, videofilmimise abil). Baasmaterjal on alati sama, kuid lähenemine individuaalne lähtuvalt just Sinu vajadusest, eeldustest ja eelnevast kogemusest.

Raamatu autor ja kursuse juhendaja lavastaja Tamur Tohver on 30-aastase lavastajakogemusega ning lavastanud üle 80 lavastuse rohkem kui 500 näitlejaga erinevates paikades maailmas. Tamur tegeleb aktiivselt teatrikunsti uurimisega, olles International Platform for Performers TrainingTheatre and Performance Research Association ning International Federation for Theatre Research liige ning etenduskunstide PhD kandidaat lavastamises Manchester Metropolitan University’s. Hooaja 2021-2022  õpetas Tamur näitlemist ning täiendas end Ameerika teatriloome produtseerimise ning lavastamise valdkonnas Ameerika Ühendriikides külalisprofessorina.

Kui sulle tundub käivituva hübrdiidkursuse vorm liialt mahukas, siis ‘Lavastamine’ autor Tamur Tohver on valmis andma konsultatsioone metoodika suhtes ka näiteks ühe materjali teostamise raames (nt. sündmuse korraldajale). Loe Tamurist lisaks ja võta ühendust vormi kaudu siin lehel.

LOE KURSUSEST ROHKEM JA REGISTREERU SIIN:

Teatrilugu Väävelmagnooliad Polygon Teater

Lavastamine. Juhtimine. Coaching

Sellest raamatust võiks tuge saada ka kõik need, kes puutuvad kokku inimeste ja iseenda juhtimisega. Ehkki juhtimisele on Tamur Tohveril plaanis keskenduda pigem järgmises loos, mis käsitleb lavastamist coaching’u seisukohalt (on lühike sissejuhatus siiski ka käesolevas raamatus), leiab kogemustega või tulevane juht siit vaheldusrikast mõtteainet. Autor ei kipu tooma otseseid paralleele ettevõtlusega, kuid teab oma juhi ning tippjuhi coachingu kogemuse läbi, et samavõrd kui teatrisse tullakse kaasa elama võõrale elule laval, käivitab teise alaga tutvumine ühtäkki Sinu enda inspiratsiooni allikad ning hoolimata loova ala esmapilgulisest kaugusest, tunneb juht ära paralleelid, mida meeskonna loomisel ja inimeste juhtimisel endagi igapäevas rakendada. See on vaatleja-positisooni boonus- vaadates kõrvalt on ruumi taipamistele.

JUHT KUI LOOJA JA COACH

Lavastaja ei ole mitte ainult looja või juht. Ta on ka coach selle sõna kõige otsemas tähenduses. Inimene, kes on ise seal juba kord olnud, kuhu ta teisi juhatab. Nii nagu tippjuht, realiseerib ta oma eesmärgi ainult teiste inimeste abiga, sestap on visioonist üksi vähe- peab olema rida omadusi, et teekonda toestada. Nüüd- kust võtab aga ta selle energia ja jõu sel rännakul, kus tuleb liikuda kolmel rajal korraga: hoida ennast voos, kutsuda õiged kaaslased ning veel neidki vajadusel toestada? Ainult läbi eesmärkide ühildamise leitakse see ühisosa ja tervikruum. Raamat viitab paljule, mis võiks olla allikaks lisaenergiale ning autor (isikuarengu nõustamise pikaajalise kogemusega) on hea meelega valmis seda lahti rääkima oma treeningutes. Lavastamise põhialus on pealisülesanne ning ilma selleta ei toimi ükski ettevõte ega arene ükski isik.

TAMUR JA TOHVER STUDIO

1998. aastal andis Tamur esimesed loengud Tallinna Ülikooli tudengitele. 2021. aastal sündis Tohver Studio, mille personaalne fookus on isikunõustamine, loov- ja tipp-juhi coaching, meeskonna juhtimine, suhtlusnõustamine ning vaimsed enesearengu praktikad. Need teadmised on kogutud suuresti tänu teatriharidusele, kust on pärit vaatlusoskus, eristamine, emotsioonide juhtimise oskus ning kõige selle inspiratiivne integratsioon. Tamuri missiooniks on inimese võimete avamine ja avardamine. Tohver Studio valikus on erinevad akadeemilised, loov- ning ettevõtlusalased kursused, mida toetab üle 30 aasta pikkune praktika. Tohver Studio koostööpartneriteks on erinevad korporatsioonid, pangad, haridusasutused, meediaettevõtted nii kodus kui välismaal. Zero Zone Praxis : Null Punkti Praksis, värskeim teaduspõhine tehnika meie portfellis, kogeb juba rahvusvahelist tunnustust. ZZP:NPP aitab Sind hoida fookust, tasakaalu ja lahustada takistused erinevates keerulistes olukordades. Aitab püsida Voos. Kirjuta!

LOE VAHETUST ETENDUSKUNSTIST

MIS ON TEATRITSEREMOONIA?

ZERO ZONE PRAXIS

ILMUB RAAMATUNA 2024/25

RAAMATU ILMUMISENI KÜLASTA KURSUST VÕI ANNA MÄRKU PERSONAALSE TREENINGU SOOVIST