e

Lavastamine. Raamat

MILLEST

See on raamat teatrilavastaja loomingulisest kutsest, käsitöö põhitõdedest, näitleja ja lavastaja vahelise koostöö metoodikast, lavastuse ülesehitusest ja sellele tausta loovatest psühholoogilistest ning tajumuslikest nii teoreetilistest kui praktilistest teadmistest. Vaatamata oma kergele jutustamislaadile sisaldab ‘Lavastamine’ konkreetseid juhiseid, kuidas luua kandev ning kõnetav lavastus nii põhjaliku eeltöö läbi kui hiljem reaalses keerukas realiseerimisprotsessis. See on kaasaegne, värske pilguheit Stansilavski-põhisele lavastusloomele, kuid mitte ainult. ‘Lavastamine’ sobib samavõrd ka kaasaegse teatri lihtsalt tekstita või füüsilise teatri materjali loomeks, temas sisalduvad põhitõed on toeks ka improteatris, koreograaf-lavastajale tantsuteatris või lihsalt õhtuttäitva sündmuse läbimõtlemisel. ‘Lavastamine’ on jõukohane kõigile, kel on soov tegeleda teatrikunstiga ja oma sõnumi vormistamisega selles.

KELLELE

Sellest raamatust võiks tuge saada kõik need, kellele tundub lavastamine piisavalt põnev loomeala, et sellega tutvust teha. Lugemine ei eelda põhjalikke eelteadmisi, ehkki siin ei käsitleta eraldi teatrileksikoni põhimõistete olemust: kes on näitleja, kes autor, kes lavastaja, mis on teater, kuidas sünnib kujundus vms. Mistahes ala tudeng kuulub sellesse sihtrühma samahästi kui teatritudeng. Vajaminev sõnavara leiab selgituse samadel lehekülgedel ning põhjalikumat süvenemist sooviv lugeja leiab piisavalt laiendusi viidete näol.

SEEST LEIAD
  • milline on lavastaja kutse
  • kuidas leida materjali, mis on lavastuse kontseptsioon,
  • kuidas üles ehitada eksplikatsioon kui rajakaart,
  • kuidas luua meeskond, töö näitleja ja lavastusmeeskonnaga,
  • mida vajab prooviperiood ja etendus;
  • miks on vaja lavastajal produtsendioskuseid
  • milliseid juhtimisoskuseid ja isikuomadusi vajab lavastaja

Head kutselised kolleegid kogu maailmas leiavad ehk toredaid äratundmisi või ütlemisi, mis tekitavad terava vastureaktsiooni. Küllap lugeja selle kõik üles leiab- aitab enda elukogemus.

LOE VAHETUST ETENDUSKUNSTIST

MIS ON TEATRITSEREMOONIA?

Lavastamine. Kursus.

Teatrilugu Väävelmagnooliad Polygon Teater

Tule sellisena nagu oled, et õppida lavastamist- meil kõik on oodatud! Sa ei pea ootama pikisilmi ‘Lavastamine’ raamatu ilmumist – loe kursusest täpsemalt ning registreeri end juba nüüd käivituvale lavastamise hübriidkursusesele!

Tõesti-tõesti, nii kummaline kui see ka ei tundu, loovalana sisaldab lavastamine päris palju iseseisvat mõttetööd, kirjutamist ja vahel ka visualiseerimist paberil (nt. sinu visioon lavakujundusest, kostüümist või ka hoopis sündmuste kõverast!). Sestap on lavastamist päris edukalt võimalik õppida kõigepealt teoreetiliselt ja kaugõppena (ja vast ka pisut edasi, videofilmimise abil). Baasmaterjal on alati sama, kuid lähenemine individuaalne lähtuvalt just Sinu vajadusest, eeldustest ja eelnevast kogemusest.

Kursuse juhendaja lavastaja Tamur Tohver on 30-aastase lavastajakogemusega ning lavastanud ligi 90 lavastust rohkem kui 500 näitlejaga erinevates paikades maailmas. Tamur tegeleb aktiivselt teatrikunsti uurimisega, olles International Platform for Performers TrainingTheatre and Performance Research Association ning International Federation for Theatre Research liige ning etenduskunstide PhD kandidaat lavastamises Manchester Metropolitan University’s. Hooaja 2021-2022  õpetas Tamur näitlemist ning täiendas end külalisprofessorina Kesk-Florida Ülikoolis. Loe Tamurist lisaks ja võta ühendust vormi kaudu siin lehel.

Lavastamine. Juhtimine ja coaching

Lavastamisest võiks tuge saada ka kõik need, kes puutuvad kokku inimeste ja iseenda juhtimisega. Tamur Tohver teab oma juhi ning tippjuhi coachingu kogemuse läbi, et mistahes valdkonna juht tunneb ära paralleelid, mida meeskonna loomisel ja inimeste juhtimisel endagi igapäevas rakendada. See on vaatleja-positisooni boonus- vaadates kõrvalt on ruumi taipamistele.

JUHT KUI LOOJA JA COACH

Lavastaja ei ole mitte ainult looja või juht. Ta on ka arengutreener selle sõna kõige otsemas tähenduses. Inimene, kes on ise seal juba kord olnud, kuhu ta teisi juhatab. Nii nagu tippjuht, realiseerib ta oma eesmärgi ainult teiste inimeste abiga, sestap on visioonist üksi vähe- peab olema rida omadusi, et teekonda toestada. Nüüd- kust võtab aga ta selle energia ja jõu sel rännakul, kus tuleb liikuda kolmel rajal korraga: hoida ennast voos, kutsuda õiged kaaslased ning veel neidki vajadusel toestada? Ainult läbi eesmärkide ühildamise leitakse see ühisosa ja tervikruum. Raamat viitab paljule, mis võiks olla allikaks lisaenergiale ning autor (isikuarengu nõustamise pikaajalise kogemusega) on hea meelega valmis seda lahti rääkima oma treeningutes. Lavastamise põhialus on pealisülesanne ning ilma selleta ei toimi ükski ettevõte ega arene ükski isik.

TAMUR JA TOHVER STUDIO

1998. aastal andis Tamur esimesed loengud Tallinna Ülikooli tudengitele. 2021. aastal sündis Tohver Studio, mille personaalne fookus on isikunõustamine, loov- ja tipp-juhi coaching, meeskonna juhtimine ning enesearengu praktikad. Need teadmised on kogutud tänu teatriharidusele, kust on pärit eristamine, emotsioonide juhtimise ning vaatlusoskus ning kõige selle inspiratiivne integratsioon. Tohver Studio valikus on erinevad akadeemilised, loov- ning ettevõtlusalased kursused, mida toetab üle 30 aastane praktika ja koostööpartneriteks erinevad korporatsioonid, pangad, haridusasutused, meediaettevõtted nii kodus kui välismaal. Zero Zone Praxis : Null Punkti Praksis, värskeim teaduspõhine tehnika meie portfellis, kogeb juba rahvusvahelist tunnustust. See tehnika aitab Sind hoida fookust, tasakaalu ja lahustada takistused erinevates keerulistes olukordades. Aitab püsida Voos!

ZERO ZONE PRAXIS

MIS TAKISTAB SOORITUST?