Etendusest lähemalt
Saksa kaasaegse näitekirjaniku ja lavastaja
Roland Schimmelpfennigi (s.1967) „Araabia öö“ on 21. sajandi muinasjutt, urbanistlik triller ja unenäoline armastuslugu, mis leiab aset tüüpilises magala kortermajas. Ühel sumedal ja kuumal õhtul kaob teadmata põhjusel vesi. Korruste vahel sattuvad oma hirmude, ihade ja ettekujutuste lõksu viis inimest. Idast ja läänest. „Araabia öö“ on surmapõlglik viskumine kusagile, kus armastamine on ainus, mis sind päästa võib.
Majahoidja Hans otsib vee kadumise põhjuseid. Rohkem unedes elav Franziska uinub igal õhtul enne päikeseloojangut, et unustada möödunud päev ning hommikul rutiini uuesti alustada. Korterinaaber Fatima ootab oma armsamat, kes on korruste vahel lifti lõksu sattunud. Mees vastajasmajast otsib igas naises oma elu armastust. Kes pääseb ja keda päästetakse? Vesi on kadunud, aga ihalus selle järgi aina kasvab. Janu kasvab. Väikesed soovunelmad, mis ringlevad meie argistes peades rulluvad lahti hullumeelseteks armulugudeks. Peatumatu teatriline vabalangemine võib alata.
Kes pääseb ja keda päästetakse? Vesi, mis jõena kannaks meid kuhugi ja kustutaks janu. Mille järele? Lavastus pakub üheaegselt poeesia ja harmoonilise teatrikeelega mõnusat huumorit ning põnevust. “Araabia öö” lummab ja haarab east sõltumata. Lavastaja Tohver mängib taas heade kaaslastega varasematest lavastustest nagu, Meelis Rämmeld ja Karin Rask, ning lisab näiteseltskonda Polygonile uusi ja huvitavaid.
FATIMA Kuues korrus. Ta on kadunud. Kuhu ta läks – see siga on end kusagile ära peitnud.
LOMEIER Ma astun beduiinitelki. Mu silmad peavad kõigepealt äkitselt saabunud pimedusega harjuma. Keset telki seisab see naine. Ta on üksi.
KARPATI Ma olen üksinda mingis pudelis ühes korteris, mis näeb välja nagu tuhat teist korterit.
FRANZISKA Ta on kadunud.
KALIL Minu ees seisab noor naine. Ma tahtsin just pesu üles riputada, ütleb ta, seejuures oma pluusi lahti nööpides. Siis pöörab ta end ümber ja heidab kummargile üle pesukuivataja. Tule.
LOMEIER Naine näeb kohutav välja. Lai lillakas arm läheb põiki üle kogu kaela, teine jagab näo juukselahust alates üle nina lõuani pikuti pooleks.
KARPATI Ma tunnen seda kõike: tuba, mööblit. Niimoodi olen ma isegi elanud. Üksi. Ja ka kahekesi.
KALIL Tule, ütleb ta.
FATIMA Kalili pole võimalik leida. Ma pööran otsa ümber. Ongi kõik.
FRANZISKA Mees on kadunud. Mul hakkab külm. See teine naine pöörab vaikides ümber. Ma lähen talle järele. Mis mul muud teha.
FATIMA Ongi kõik minu jaoks.
KARPATI Esimene korrus. Ma olen surnud.
FRANZISKA Me suudleme. Ma panen silmad kinni ja sellest hoolimata tunnen ma kuuvalgust.
Karpati karjub. Kalil karjub. Üks pudel kukub lavatornist lavale ja lendab kildudeks.
Fotod Mats Õun
Meediakajastused
Postimees –
Koridoride kõrbemuusika
Delfi –
Polygon Teatri lavastus “Araabia öö” taas laval!
ERR Kultuuriuudised –
Polygon Teatris esietendub “Araabia ööd”
Teater.ee –
Araabia öö